Klub Dzikiej Przyrody

Swoją działalność po wakacyjnej przerwie wznowił Klub Dzikiej Przyrody, w którym tematem wiodącym jest pielęgnowanie szacunku i pomocy dla wszelkiego życia - ludzi, zwierząt i roślin. Nasze zaangażowanie konkretyzuje się na cotygodniowych spotkaniach (w środy o godzinie 17.00), wyjazdach terenowych, obozach leśnych, kursach np. wspinaczkowych, akcjach na rzecz konkretnych spraw lokalnych i ogólnopolskich np. ochrony lasów.
A oto nasze plany:
. równonoc jesienna - Las Łagiewnicki
. obóz leśny: "Gaja nasz dom" w Bieszczadach
. wyjazd terenowy - Przedborski Park Krajobrazowy
. Mapa Dzikiej Ziemi Łódzkiej
. przesilenie zimowe
. obóz: "Gaja nasz dom" w maju w Puszczy Spalskiej
. obóz "Gaja nasz dom" w czerwcu w lasach kolskich
bracia ptacy - przybywajcie
Klub Dzikiej Przyrody zaprasza na film "Cud ptasich wędrówek" i spotkanie poświęcone zagrożeniom dla ptaków wędrownych. Spotkanie odbędzie się w środę 22 września o godz. 17.00
równonoc jesienna
Zapraszamy na spotkanie we czwartek 23 września o godz. 18.00 do "Źródeł". Przynieś ze sobą jedzonko na wspólną kolację "Dary Jesieni". Będziemy rozmawiać o inicjacjach i dojrzałości - co wina ma smak (ale bez wina). Po spotkaniu nocna wyprawa do lasu (dla odważnych) i noc w lesie. Zapraszamy raz jeszcze.
Leśne myśli
Czerwcowy las obdarował mnie wieloma niespodziankami. Śpiąc wśród zielonych, łezkowatych liści kruszyny pod okapem z dorodnych sosen miałem okazję śledzić zmiany zachodzące w lesie nocą. Moja wyobraźnia nasycona blaskiem księżyca i lękiem nieznanego, przekształcała szpiczaste sosny w olbrzymie prehistoryczne skrzypy i paprocie, których ślady zapisane są obecnie w pokładach węgla kamiennego. Przelatujące wśród drzew nietoperze ożywiały na krótką chwilę ten wyjątkowy krajobraz.
Innym zgoła doznaniem był dwudniowy deszcz, który przyniosły ponure, brunatne chmury. Na ten czas umilkły wszystkie ptaki a jedynymi zwierzętami, które przyjęły ten stan z wdzięcznością były żaby. Ponieważ rzadko się zdarza aby tak długo woda leciała z nieba, las wyglądał niecodziennie. Przejście znanymi ścieżkami stało się niemożliwe gdyż płynęły nimi prawdziwe potoki, których głębokości za nic nie mogłem przewidzieć, zdarzały się więc mokre niespodzianki. Były także polanki, gdzie gościnne łąki leśne użyczały swojego miejsca wodzie i wtedy brnąłem przez nie niczym żuraw gołymi stopami dotykając trawy. Jednak ten wodny świat z piętnem mokrego żywiołu zaczął ustępować światłu. Jako pierwsza odczytała zachodzące zmiany zięba. Ten mały, kolorowy ptaszek swoim słodkim śpiewem oznajmił innym zwierzętom, że zastępy ponurych chmur odchodzą na wschód a w ich miejsce przychodzą promienie słońca.
Obóz leśny: "Gaja nasz dom" - lasy kolskie, czerwiec 99'
Ptasiek


Następny obóz leśny - Bieszczady - Hulskie - Dolina Sanu:
25 września - 2 października 1999 r. Wśród zaproszonych gości:
. Juro Lukać (Słowacja) - znawca lasu i wilków;
. Cezary Ćwikowski - ornitolog z Bieszczadzkiego Parku Narodowego;
. Adam Szary - botanik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego;
. Leopold Begierd - leśnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego;
. Wojciech Śmietana - znawca wilków z PAN-u;
. Józef Polański - bieszczadnik, znawca lasu;
. Anna Sobieska - etyk - Uniwersytet Łódzki;
. Ryszard Kulik - psycholog - Uniwersytet Śląski;