wakacje!


Już zaczęło się lato
Chyba jeszcze do mnie nie dotarło, że już są wakacje. Dziś zastanawiałam się dlaczego widuję tak dużo ludzi pędzących gdzieś rano z kwiatami. I dopiero po chwili oświeciło mnie, że dziś jest zakończenie roku szkolnego. Skoro zapominam o najważniejszym (niegdyś dla mnie) wydarzeniu, to chyba nie jest ze mną dobrze. Pewnie nie uwierzę, że już zaczęło się lato, dopóki nie wsiądę na rower załadowany sakwami i nie zostawię daleko w tyle zakurzonej, zabieganej i hałaśliwej Łodzi (jeszcze tylko 13 dni = 312 godzin = 18720 minut = 1123200 sekund). Powoli pustoszeją tez "Źródła". I właśnie o źródlanych planach wakacyjnych chciałabym nieco skrobnąć.
Primo: w lipcu i sierpniu klubik nie będzie czynny. Jeśli ktoś będzie chciał nas o czymś powiadomić najlepiej niech się nagra na sekretarkę. Od czasu do czasu ktoś będzie wpadał i sprawdzał wszelką korespondencję słowno-listowo-elektroniczną.
Sekundo: to, że klubik nie będzie działał nie oznacza, że nic się nie będzie działo. Mamy nieco planów wakacyjnych.
Mona i Gosia będą robić warsztaty ekologiczne dla dzieci z półkolonii. Będzie się to odbywać w różnych terminach lipcowo-sierpniowych w ośrodkach, które takie półkolonie organizują.

rowerami na "Muzykę w krajobrazie"
29 lipca o godz. 9.00 z pasażu Schillera wyruszy "rajd" rowerowy do Inowłodza (70 km). Trzeba zabrać ze sobą namiot, jedzonko, nieco gotówki, a młodziaki rodziców lub ich pisemną zgodę na wyjazd (KONIECZNIE!!!) Będziemy jechać sobie spokojnie i niespiesznie (już ja o to zadbam), tak więc nawet mniej wyczynowi rowerzyści mogą się nie obawiać. Na miejscu zakwaterujemy się na pięknym polu namiotowym położonym nad meandrującą Pilicą u stóp wzgórza ze średniowiecznym kościołem św. Idziego. Pobędziemy tam 3 dni, w trakcie których zwiedzimy malownicze okolice, pobliskie rezerwaty przyrody i spotkamy się z przyrodnikami ze Spalskiego Parku Krajobrazowego. Inną atrakcją wyjazdu będzie festiwal "Muzyka w krajobrazie", który wtedy właśnie będzie się odbywał w Inowłodzu. Sądząc z ubiegłych lat jest to impreza niezwykła. Można posłuchać grania na bębnach, litewskiej muzyki folkowej, ludzi grających na didżuridżu (??? zapis fonetyczny ???). Można wziąć udział w warsztatach muzyczno-teatralnych. To oczywiście tylko część propozycji. Zainteresowanych prosimy o stawienie się osobiste 29 lipca.

obóz na Stabieńszczyźnie
Drugiego sierpnia jedziemy na obóz który będzie odbywał się na Stabieńszczyźnie, koło Suwałk, w wiosce artystyczno-ekologicznej. Z Łodzi jedzie kilka osób - instruktorów i pomocników, natomiast cała impreza przygotowywana jest z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w okolicach Stabieńszczyzny. W programie są m.in. warsztaty rękodzieła, wycieczki przyrodnicze, zajęcia muzyczne, teatralne, plas-tyczne, nauka angielskiego. Będziemy odwiedzać miejs-cowych twórców ludowych: kowali, pieśniarzy, wikliniarzy, filozofów, gawędziarzy - postacie barwne i ciekawe. Będziemy też współtworzyć wioskę. Chcemy pokazać dzieciakom w jak ciekawym otoczeniu żyją, chcemy pomóc im nawiązać kontakt z tradycją, nauczyć cenić to, z czym maja do czynienia na co dzień. Pewnie sami przy okazji sporo się nauczymy.

indiańskie lato
W czasie całych wakacji warto zajrzeć do Obłazów w Bieszczadach. Będzie się tam odbywał, jak co roku, tzw. "Obóz Stefana" czyli dla mniej wtajemniczonych: "Indiańskie lato w Bieszczadach". Na ostatnim turnusie Ptasiek (Darek Matusiak) będzie prowadził warsztaty przyrodniczo-leśne. Będą poza tym namioty tipi z ogniskami w środku, kuchnia polowa, ciekawe zajęcia np. shiatsu, joga, warsztaty artystyczne, muzykowanie, żeglowanie, konie, no i przede wszystkim dzika, piękna bieszczadzka przyroda.
Nic mi już więcej nie przychodzi do głowy. Myślę, że i tak jest tego sporo. Spotkamy się pierwszego września opaleni i wyleniuchowani. Róbcie zdjęcia, zbierajcie ploty na bliźnich - zrobimy z tego powakacyjną wystawę. To do zobaczenia!
AsiaII spotkanie obrońców praw zwierząt
Tegoroczne spotkanie jest poświęcone przede wszystkim zwierzętom wykorzystywanym w celach rozrywkowych i działaniom zmierzającym do zaprzestania tego procederu. Jest to temat chyba najbardziej znany w ruchu obrońców praw zwierząt i nieobcy społeczeństwu. Pomimo tego jest to problem nadal nie rozwiązany. Część merytoryczna będzie obejmować: prezentację działań przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w rozrywce, zagadnienia prawne dotyczące problemu, dyskusja na temat zoo, nawiązanie współpracy, ewentualne zawiązanie koalicji. Poza częścią merytoryczna planowana jest także część rozrywkowa: koncert, ognisko, potańcówka, wyprawa do lasu. Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Krąg Przyjaciół Ziemi" oraz Wioska "EkoEspero". Dodatkowe informacje pod tel.
(0-24) 367 29 53 (prosić Tomka).
za ulotką organizatorów G.