różności


Co zrobić z natrętem?
świadomie kontrowersyjne i prowokujące
Niestety, wszyscy jesteśmy tego świadomi, że natręci w ruchu ekologicznym zdarzają się często. Natręci? Tak, wszystkie te osoby, które pojawiają się co jakiś czas by "przykleić się" do naszej organizacji i czasami (niestety) zostać na stałe - a są to osoby, które swoim zachowaniem, wyglądem, sposobem myślenia budzą naszą wrogość. Niestety, takie osoby są zwykle bardzo odporne na jakiekolwiek próby ich spławiania. Ach, już czuję, że niektórzy czytelnicy zaczynają się burzyć. Już słyszę głos Ptaśka, że należy być tolerancyjnym i że każdy jest cenny w ten czy inny sposób. Już słyszę Smalca mówiącego, że niektórym właśnie Ośrodek umożliwia pracę nad sobą. Dość! To prawda, ale "Źródła" to nie ośrodek terapii interpersonalnej, tylko działań ekologicznych. I o ile oczywiście i jak najbardziej nie można w żaden sposób dyskryminować, odrzucać czy wyśmiewać osób, których nie rozumiemy, o ile oczywiście i bezdyskusyjnie musimy otwierać się na drugiego człowieka i akceptować każdą inność, o tyle nie może się to wszystko odbywać kosztem naszych działań dla Przyrody, naszych nerwów i samopoczucia. Obiecywałem sobie, że nie podam żadnego konkretnego nazwiska, ale dla ilustracji przykładu będę zmuszony - otóż niektórzy z nas pamiętają może jeszcze tzw. "Rafałka Chemię". I może pamiętają jak nieudane robiło się każde spotkanie do którego przyklejał się Rafałek. Oczywiście Rafałkowi należało pomóc, ale rafałkowa kuracja nie musiała się odbywać kosztem wszystkich pozostałych osób, zwłaszcza płci żeńskiej, które często po prostu nie wchodziły do ośrodka widząc tam Chemię.
Rafałek Chemia był przykładem Natręta przez duże "N", ale niestety pomniejsze natręty zdarzają się co chwila. I nie można tego problemu ignorować. Nie może być tak, że wszyscy męczymy się, bo działa nam na nerwy dana osoba, ale nie wypada tego głośno powiedzieć. Takie sytuacje powodują niepotrzebne kwasy i zamiast polepszać stosunki międzyludzkie, tylko je psują. A często wpływa to w znaczący sposób na nasz wizerunek jako organizacji ekologicznej. Znowu przykład, tym razem bez nazwiska. Na ostatniej "masie krytycznej" na końcu peletonu jechał pan w średnim wieku wykrzykujący do przypatrujących się naszej demonstracji (i często nie rozumiejących jej sensu) przechodniów hasła w stylu "Od nowa Polska Ludowa!", "Nie sprzedawać Polski Żydom, Niemcom i Jankesom!". I nic nie pomagały najpierw delikatne, później wręcz niegrzeczne ("zamknij się pan!") uwagi organizatorów. Po kilkunastu minutach nie wytrzymały mi nerwy i postraszyłem faceta policją co okazało się skuteczne. Niestety, większości natrętów straszyć policją nie wypada, bo są już zbyt wrośnięci w ciało organizacji. Chociaż może czasami drastyczny krok byłby potrzebny?
Oprócz natręctwa istnieje jeszcze problem zupełnie innego rodzaju, choć nierozerwalnie związany z tym pierwszym poprzez pewien typ myślenia wzdragający się przed przejawami "nietolerancji". To uparte trwanie przy pewnych fobiach (dotyczących np. schludnego ubrania) i w konsekwencji kwiatki (prezentowane głównie w mediach oczywiście) w rodzaju "bosych młodzieńców biegających po Piotrkowskiej", "młodzieży z indiańskimi piórami walącej w murzyńskie bębny", to wszelkiego rodzaju dredy, czuby, kolczyki w brwiach eksponowane na zdjęciach w gazecie zamiast naszych rzeczowych argumentów. A kolejnym krokiem jest malowanie czerwoną farbą kobiet ubranych w futra, graffiti na murach świeżo odnowionych kamienic czy rozlewany kwas masłowy w makdonaldzie. Czy doprawdy jesteśmy aż tak prymitywni żeby nasze myślenie nie wychodziło poza schemat "podkładania bomby"? Nie, to wina braku zdecydowania, żeby powiedzieć pijanemu facetowi, że nie życzymy sobie jego obecności na naszej demonstracji; żeby powiedzieć Chemii, że nie życzymy sobie jego obecności na spotkaniu; czy żeby powiedzieć pracownikowi ośrodka, że nie życzymy sobie, aby witał gości wyjąc do nich "Hej hejja hej!". I to nie jest przejaw braku tolerancji. To normalny zdrowy odruch, dzięki któremu nikomu nie przychodzi do głowy np. zrobić kupę na środku Placu Wolności. Bo kiedy indziej możemy z przyjemnością słuchać śpiewów i bębnień, iść z Rafałkiem Chemią na piwo czy pisać projekt z posiadaczem dredów. To wina tego, że nie wyciąga się konsekwencji w stosunku do kogoś kto maluje sprayem na odnowionych murach hasła naszych kampanii czy rozlepia w witrynach sklepów plakaty z nazwą organizacji. Możemy jeszcze wiele lat udawać, że wszystko jest w porządku i że każdy jest cenny, każde poglądy należy szanować, i każdemu ułatwiać prace nad samym sobą. Bo to wszystko trzeba. Ale co z tym mają wspólnego "działania ekologiczne"?
Upraszam raczej o niepisanie polemik. Prowokacje były świadome. Miłych wakacji.
Xpert


oferta warsztatowa Źródeł
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" zaprasza uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich do wzięcia udziału w organizowanych przez nas warsztatach.
Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi grupę, trwają 90 minut i są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich. Zajęcia mogą odbywać się w siedzibie ODE "Źródła" w Łodzi przy ul. Kilińskiego 78 lub w Państwa szkole. Koszt: 2 złote od osoby (z wyjątkiem 6-godzinnego warsztatu "Zielona Planeta" - 5 złotych).
Klasy, które wezmą udział w pięciu różnych warsztatach, otrzymają dyplom ukończenia kursu "Młodego Ekologa".
Proponowane tematy zajęć:
Ekologia mieszczucha Zajęcia pozwalają na odkrycie i uporządkowanie wiadomości dotyczących ochrony przyrody w naszym regionie. Mają na celu uświadomienie uczestnikom znaczenia ich sposobu życia dla stanu świata. Zajęcia prowadzone metodą warsztatową obejmują ćwiczenia plastyczne, parateatralne. Uczestnicy wezmą udział w symulowanej audycji telewizyjnej, przeprowadzą wśród kolegów ankietę oraz stworzą kampanię reklamową danego problemu (scenki, skecze, reklamy, ulotki, piosenki itp.)
Świat w niebezpieczeństwie Zajęcia pozwolą dostrzec zagrożenia ekologiczne, a także to, że wszystkie elementy naszego świata są ze sobą powiązane. Wśród zagrożeń wybierzemy te największe i w grupach uczestnicy opracują poszczególne tematy, po czym przedstawią je w formie plakatu pozostałym osobom. Zajęcia prowadzone są w ten sposób, że angażują każdego uczestnika do pracy indywidualnej jak i w grupie. Zajęcia obejmują poznanie techniki mind-mappingu oraz zabawy plastyczne i dyskusję.
Góra śmieci rośnie Zajęcia ukazują problem śmieci, możliwości recyklingu i słusności segregacji odpadów, a także problem nadmiernej konsumpcji. Na konkretnych przykładach odpowiemy na pytania: co jest śmieciem? czy dany przedmiot definitywnie jest śmieciem? co można z nim zrobić? Zajęcia obejmują zabawy plastyczne, parateatralne, proste doświadczenie "wiem co jem" oraz dyskusję.
Jak to jest w wielkim mieście Połowa tych zajęć odbywa się w terenie, w najbliższej okolicy szkoły (ewentualnie przy ODE "Źródła"), ciąg dalszy w pomieszczeniu. Podczas zajęć będziemy obserwować jaką rolę w mieście odgrywa zieleń, a jaką rozwój motoryzacji. Zebrane dane wykorzystamy do obliczenia prostych proporcji zieleni do betonu i transportu indywidualnego do zbiorowego. Dyskusja o życiu w wielkim mieście.
Nasi mali przyjaciele W trakcie zajęć uczestnicy uświadomią sobie zagrożenia, jakie czyhają na zwierzęta we współczesnym świecie i poznają środki i metody działań ludzkich, które nie wpływają niekorzystnie na życie zwierząt. Zajęcia obejmują dyskusję, zabawy plastyczne i parateatralne, uczą empatii.
Kiedy będę mieć 50 lat Uczestnicy stworzą rysunkową wizję siebie za 50 lat. Zajęcia pozwolą poznać uwarunkowania zdrowia i życia człowieka, m.in. zdrowe odżywianie, sport, stan środowiska naturalnego, brak nałogów. Podczas zajęć będziemy kreować pozytywny wizerunek swojego przyszłego życi. Zajęcia obejmują zabawy plastyczne, dyskusję, uczestnicy poznają także twórczą technikę burzy mózgów.
Ekologia dla najmłodszych Za pomocą zabaw ruchowych i plastycznych uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami zachowania wobec przyrody: roslin, zwierząt i ludzi. Dowiedzą się jak rośnie drzewo, a także przy okazji zabaw rozszerzą i utrwalą sobie wiadomości na temat zwierząt mieszkających w Polsce.
Ochrona humanitarna zwierząt Zajęcia obejmują projekcję filmu, zabawy parateatralne i plastyczne oraz dyskusję. Poruszają one tematykę ochrony zwierząt przed okrucieństwem. W trakcie zajęć zastanawiamy się jak reagować na akty przemocy. Uczestnicy dowiadują się w jaki sposób pomagać zwierzętom, z kim się kontaktować, kto w Łodzi i w Polsce zajmuje się tym problemem.
Las Zajęcia zabawy parateatralne i plastyczne, dyskusję oraz projekcję filmu nt. pięknych pierwotnych terenów: Puszczy Białowieskiej, Narwiańskiego Parku Narodowego, Bagien Biebrzańskich, Puszczy Knyszyńskiej. Zajęcia pozwalają poznać wartość terenów chronionych, ukazać różnicę pomiędzy pierwotną puszczą a monokulturą leśną. Uświadamiają także wartość bioróżnorodności oraz korzyści, jakie daje las. Ukazują także wpływ każdego z nas na przyrodę. W trakcie zajęć zastanawiamy się, jak możemy zmniejszyć nasze negatywne oddziaływanie na środowisko.
Komunikacja w mieście Poruszane tematy to: podróżowanie bez spalin, promocja rowerów, zagrożenia komunikacyjne (skażenie środowiska, hałas). Zajęcia obejmują projekcję filmu i dyskusję.
Nowe drogi, ślepe zaułki Poruszane tematy to: budowa nowych dróg w Polsce i na świecie, czy autostrady są potrzebne, wypadki samochodowe, drogi zabójcami zwierząt, koszty zewnętrzne. Zajęcia obejmują projekcję filmu i dyskusję.
Umiejętne porozumiewanie się Zajęcia obejmują zabawy, które pokażą na czym polega dobra komunikacja między ludźmi, jakie zasady nią rządzą. Warsztaty kładą nacisk na tematy związane z umiejętnością słuchania i rozumienia innych ludzi, a także precyzyjnego wypowiadania się. Między innymi zostanie pokazany proces tworzenia się "plotki".
Prowadzenie negocjacji Zajęcia obejmują ćwiczenia związane z konstruktywnym, satysfakcjonującym obie strony rozwiązywaniem konfliktów. Uczestnicy poznają zasady rzeczowego prowadzenia negocjacji. Warsztaty pokażą trzy style prowadzenia negocjacji. Zajęcia uczą twórczego rozwiązywania problemów. W trakcie zajęć odbędą się gry symulacyjne.
Motywowanie siebie i innych Zajęcia te ukazują, jak ważny dla naszego działania jest wyraźnie określony cel, kształtowanie własnych zachowań, oraz planowanie ich skutków. Uczestnicy w trakcie ćwiczeń poznają siłę pozytywnego myślenia. Warsztat ten daje wskazówki, jak można przejść od marzeń do ich realizacji. Przy okazji nauki technik motywacji uczestnicy poznają technikę twórczego myślenia i notowania techniką "mind-mapping".
Twórcze metody rozwiązywania problemów Warsztaty te wskazują na to, jak dostrzegać problemy, jak sobie z nimi radzić (jak przed nimi nie uciekać) oraz jak uczyć się na błędach wcześniej popełnionych. Uczestnicy poznają jedną z technik twórczego rozwiązywania problemów - burzę mózgów.
Sztuka pracy zespołowej Zajęcia wskazują na mechanizmy jakie tworzą się wewnątrz grupy między jej uczestnikami, wskażą jak uczyć się od innych ich zalet oraz w jaki sposób wykorzystać różnice występujące między ludźmi. Poza tym podział ról w grupie, rola lidera, komunikacja i emocje w grupie.
Zielona Planeta Sześciogodzinny blok zajęć porusza wiele problemów ekologicznych o znaczeniu globalnym. Program zawiera następujące elementy: główne zagrożenia ekologiczne na Ziemi, problem głodu i demografii a ochrona środowiska, najcenniejsze miejsca na Ziemi i ich ochrona, konflikty społeczne o podłożu ekologicznym i próby ich rozwiązywania drogą negocjacji, jak skutecznie chronić środowisko: przykłady organizacji społecznych, instytucji i rozwiązań prawnych w ekologii. Zajęcia odbywają się w Państwa szkole. Koszt 5 złotych od osoby. Uwaga: zajęcia szczególnie polecane dla klas aktywnych i zainteresowanych problemem ekologii.
Wszelkie informacje dostępne w siedzibie ODE "Źródła":90-119 Łódź, ul. Kilińskiego 78, tel./fax 630-17-49, e-mail: gosia@zrodla.most.org.pl. Zobacz też http://www.most.org.pl/zrodla/oferta.htm

Psubraty
Przepraszamy wszystkich, którzy czekają na dziesiąty numer Kwartalnika Praw Zwierząt i Ekologii "Psubraty". Uległy zmianie przepisy dotyczące finansowania organizacji pozarządowych i Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi nie może już dłużej dotować naszego pisma. Dopóki nie znajdziemy nowego sponsora (a szukamy usilnie od pół roku), nie będzie nowego numeru "Psubratów". Problem ten dotyczy większości czasopism ekologicznych w Polsce (Państwo woli dotować "Małego Gościa Niedzielnego" niż wydawnictwa zajmujące się ochroną przyrody), dlatego tym bardziej dziękujemy tutaj tym wszystkim czytelnikom, którzy nie traktowali "Psubratów" jako pisma darmowego, tylko poczuwali się do płacenia.
Gdy tylko uda nam się wydrukować (potrzeba na to około 2000 zł) dziesiąte "Psubraty", natychmiast pojawią się one także w Internecie, dlatego można co jakiś czas zaglądać na http://www.most.org.pl/zrodla/psubraty.htm
Jeszcze raz przepraszamy naszych PT Czytelników.
Redakcja "Psubratów"


dam pracę
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" zatrudni osobę w charakterze fundraisera. Do jego/jej obowiązków należałoby nawiązywanie kontaktów ze sponsorami, pisanie projektów, zdobywanie funduszy.
Wymagania: wykształcenie min. średnie, dobra znajomość jęz. angielskiego, znajomość obsługi komputera (Internet, Word), ogólna znajomość zagadnień związanych z ochroną środowiska, znajomość warunków działania organizacji pozarządowych.
Zapewniamy: ciekawą pracę w młodym zespole, możliwości rozwoju, udział w szkoleniach, wynagrodzenie do 20% zdobytych funduszy.
Praca na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Zgłoszenia (życiorys, list motywacyjny) prosimy nadsyłać na adres Ośrodka "Źródła" listownie, faxem lub e-mailem.

stopka
red. Gosia Świderek; piszą: Rafał Górski - Góra?l, Konrad Malec, Dominika Baryła, Monika Gorzelańska - MAG, Asia Matusiak, Darek Matusiak - Ptasiek, Piotr Poleski - polip, Szymon Surmacz - Słoń; rysunki: Piotr Świderek - Świder, Gosia Świderek i Anetka Szymczyk; adres: ODE Źródła, ul. Kilińskiego 78, 90-119 Łódź, tel./fax (0-42) 630 17 49; e-mail: office@zrodla.most.org.pl nr złożono 03.07.99 r. ; materiały do kolejnego numeru zbieram do 10 września'99. poglądy redakcji niekoniecznie są zgodne z tymi, które prezentują autorzy. Egzemplarz bezpłatny. "Biuletyn" można zamawiać pocztą, po następny numer przyślij zaadresowaną kopertę z dopiskiem "biuletyn"+ znaczek. Biuletyn dostępny także w Internecie, zajrzyj na stronę "Źródeł" pod adres: http://www.most.org.pl/zrodla/