relacje


minął rok
Minął kolejny rok szkolny, a w takim przecież cyklu pracuje ośrodek, od wakacji do wakacji. Warto byłoby podsumować to, co się przez ostatni rok wydarzyło. Poniżej znajdziesz Czytelniku bardziej opisową wersję wydarzeń, a w następnym artykule wypunktowane najważniejsze (wg autorów) fakty minionego roku. Po poprzednich wakacjach wróciliśmy pełni zapału i entuzjazmu, co jest zresztą regułą u ekologów, do pracy w Ośrodku. Mieliśmy nieco kłopotów finansowych, przez cztery miesiące utrzymywaliśmy się tylko z oszczędności z poprzedniego roku. Byliśmy zmuszeni zawiesić działanie Ośrodka na pewien czas, oczywiście nieoficjalnie Źródła były przez cały czas czynne, lecz krócej niż zwykle i działały tylko na zasadzie wolontariatu. Jednym z ważniejszych wydarzeń było wyodrębnienie się grupy transportowej Źródeł, osoby w niej działające założyły Towarzystwo Ekologiczne "W obronie Ziemi!". Powstały nowe grupy: "bliżej natury" i klub zdrowego życia "Kiełek", z rozmachem działa dawna grupa przyrodnicza, dziś "Klub dzikiej przyrody". Prowadzi on kampanię uwieńczoną już sukcesem - Jurajski Park Narodowy (czytaj "Jurajski epilog"), a także inne działania w obronie dzikiej przyrody w regionie łódzkim. Grupa praw zwierząt rozpoczęła spektakularną akcją na giełdzie kampanię "Egzotyczni więźniowie". Odbyły się dwa konkursy plastyczne skierowane do dzieci i młodzieży łódzkich szkół: "Zielony list do Pana Prezydenta" i właśnie "Egzotyczni więźniowie". W Źródłach można było obejrzeć dwie wystawy pokonkursowe i dwie fotograficzne. Gościliśmy m.in.: Petera Singera, Jana Jakuba Kolskiego, Beatrix Pfleiderer, Waldemara Czechowskiego, François Van Meulebeke. Mamy za sobą kilkanaście szkoleń, w których braliśmy udział jako uczestnicy lub jako organizatorzy-prowadzący. Poprowadziliśmy kilkadziesiąt warsztatów dla młodzieży. Co tydzień spotykały się grupy tematyczne, ale także organizowane były cotygodniowe kwesty na zwierzęta bezdomne, zbiórki podpisów. Co miesiąc ma miejsce spotkanie "Gdy Sokrates ma pięć lat...", co kilka tygodni odbywają się wyjazdy terenowe "Klubu dzikiej przyrody". Rozwija się współpraca z innymi organizacjami i instytucjami, władzami lokalnymi itp. A na bieżąco o wszystkich źródlanych wydarzeniach informuje Was "biuletyn". Mam nadzieję, ze kiedy spotkamy się po wakacjach, tak jak to było do tej pory, będzie o czym pisać.
Gosia


co się działo
w minionym roku szkolnym?


wrzesień

akcja protestacyjna w trakcie VI Międzynarodowego Pokazu Pirotechniki i Laserów w Olsztynie k. Częstochowy

równonoc jesienna - spotkanie w Lesie Łagiewnickim

spotkanie z François Van Meulebeke z Międzynarodowej Federacji Wilczej (IWF), której "Źródła" są członkiem od 1997 roku

październik

spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim pt. "Ekologia duszy", przedpremierowy pokaz filmu "Historia kina w Popielawach"

szkolenie dla działaczy ekologicznych z regionu Częstochowy dotyczące zasad prowadzenie stowarzyszenia

Walne Zgromadzenie Członków stowarzyszenia ODE "Źródła"

szkolenie dla nauczycieli nauczania początkowego "Ekologia mieszczucha"

listopad

kwesta na zwierzęta bezdomne: "Zaduszki zwierząt"

spotkanie z reżyserem Waldemarem Czechowskim i projekcja filmów

spektakl teatru ulicznego "Shell on Earth"

szkolenie na temat prowadzenia kampanii z udziałem trenerów RECu

grudzień

rozstrzygnięcie konkursu "Zielony list do Pana Prezydenta", rozdanie nagród, spotkanie z prezydentem Tadeuszem Matusiakiem

wizyta profesora Petera Singera, "ojca" światowego ruchu praw zwierząt, autora kultowej książki "Animal Liberation" ("Wyzwolenie zwierząt") zwanej "biblią obrońców zwierząt". Podczas krótkiej, nieoficjalnej wizyty w Polsce zgodził się przyjechać do Łodzi by spotkać się z członkami "Źródeł". Profesor dał krótki wykład na temat nowej etyki traktowania zwierząt..

"Wigilia dla zwierząt" - kwesta na zwierzęta bezdomne

spotkanie wigilijne dla członków i sympatyków "Źródeł"

styczeń
protest przeciwko zabiciu dwóch niedźwiedzi z łódzkiego zoo z powodów "pomieszczeniowych"

nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków stowarzyszenia ODE "Źródła" i uchwalenie nowego statutu

luty
"Walentynki dla zwierząt" - kwesta na zwierzęta bezdomne

razem z policją dokonaliśmy kontroli łódzkiej giełdy zoologicznej w wyniku której zatrzymano siedmiu handlarzy sprzedających chronione zwierzęta. Akcja dała początek kampanii "Egzotyczni więźniowie"

22 lutego - zamknięcie Ośrodka z powodu braku dotacji Urzędu Miasta

marzec

wystawa fotografii "Góra Św. Anny" i pokaz filmu "W obronie góry"

szkolenie plastyczne dla Źródlan

wyjazd nad zbiornik Jeziorsko - obserwowanie przelotów ptaków wodnych

kwiecień

wyjazd nad Zalew Sulejowski, wizyty w okolicznych rezerwatach

Akademia Zdrowia i Ekologii w Lesie Łagiewnickim

maj

6 maja - wznowienie działalności Ośrodka w związku z dotacją z Urzędu Miasta

wyjazd do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich "Drogą przyszłej autostrady"

festiwal ekologiczny organizowany wspólnie z Ośrodkiem Kultury Łódź-Górna

szkolenie "Jak prowadzić warsztaty ekologiczne"

konkurs plastyczny i wystawa "Egzotyczni więźniowie", konferencja prasowa poświęcona problemowi handlu chronionymi zwierzętami

warsztat "Miłość do Ziemi jako ekoterapia" z udziałem Beatrix Pfleiderer

czerwiec
wyjazd na Górę Św. Anny w rocznicę starć z policją

7-dniowy warsztat leśny "Gaja - nasz dom"
wybrali Gosia i Xpert


Wewnętrzna podróż
Są takie spotkania, które długo zapadają w pamięć i których moc pozytywnie wpływa na nasze ciało i psyche. Z pewnością dla wielu uczestników warsztatów psychologicznych "Miłość do Ziemi jako ekoterapia" prowadzonych przez Beatrix Pfeiderer to spotkanie i doświadczenie z niego wyniesione będzie owocować przez wiele lat. Warsztaty te inspirowane głęboką ekologią były podróżą przez czakramy naszego ciała (czyli symboliczne punkty energetyczne odpowiedzialne za różne aspekty naszego życia) w różnorodny świat przyrody, kosmosu, spotkane w tej wewnętrznej przestrzeni drzewa, zwierzęta, osoby przekazywały nam naukę, jak żyć w zgodzie ze sobą i otaczającym nas światem. Ponieważ Beatrix zgodziła się przyjechać za rok na tygodniowe warsztaty (na Suwalszczyźnie) nasze wewnętrzne podróże będziemy kontynuować.
Ptasiek


festiwal wegański
Pod koniec czerwca gościła w Ośrodku pani Kirsten Jungsberg z duńskiego towarzystwa wegańskiego. Jej wizyta związana była z przygotowaniami do dziesiątego, jubileuszowego międzynarodowego festiwalu wegańskiego, który odbędzie się w sierpniu przyszłego roku w Polsce. Festiwal taki ułatwiłby promowanie idei weganizmu w krajach europy środkowej i wschodniej oraz oczywiście byłby doskonałym forum wymiany poglądów dla wegetarian i wegan z całego świata.
Kirsten Jungsberg poszukiwała w Polsce dobrego miejsca na organizację takiego festiwalu. W okolicach Łodzi miejscem takim mogłaby być Spała, dlatego Kirsten odwiedziła właśnie tę miejscowość. Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że festiwal odbędzie się w Bielsku-Białej.
Kirsten poszukuje chętnych do pomocy przy organizacji takiego festiwalu, dlatego jeśli jesteś weganinem i chciałbyś włączyć się w przygotowania do tej imprezy, skontaktuj się z Kirsten Jungsberg pod adresem e-mailowym ivf10@hotmail.com. Może znasz też dobre miejsce na organizację takiego festiwalu?