Egzotyczni więźniowie


Ostatnie wieści z kampanii
Przypominam nowym czytelnikom "biuletynu", że nasz Ośrodek prowadzi kampanię "Egzotyczni więźniowie" wymierzoną przeciwko handlowi chronionymi zwierzętami. W lutym razem z policją dokonaliśmy "nalotu" na największą w Polsce giełdę zoologiczną, w wyniku czego zatrzymano siedmiu handlarzy a 500 zwierząt oddano pod tymczasową opiekę łódzkiego zoo. Od tej pory niewiele działo się w tej sprawie nie licząc wymiany korespondencji między "Źródłami" a prokuraturami. W końcu jednak po długich bojach Prokuratura Okręgowa przyznała nam uprawnienia strony w tej sprawie. Zaowocowało to moją wizytą w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Górna, gdzie jako strona zażyczyłem sobie akt sprawy do wglądu i o dziwo - otrzymałem je. Była to pasjonująca lektura. Poznałem m.in. nazwiska i adresy osób podejrzanych. Oczywiście nie mogę ich tutaj podać, ale mogę napisać np. tak:

. Witold P. ze Świętochłowic

. Grzegorz L. z Bielska-Białej (notabene mgr ochrony środowiska)

. Ryszard i Janina K. z Warszawy

. Adam Sz. z Chorzowa

. Zenon G. z Warszawy

. Marian Ś. z Ząbek k. Warszawy

Otóż ci mili państwo są podejrzani o nielegalny handel takimi to zwierzętami:
. żółwie stepowe (testudo horsfieldi) sztuk 391
. żółwie mauretańskie (testudo graeca) sztuk 7
. kameleon (chamaeleo chamaeleon) sztuk 1
. legwany zielone (iguana iguana) sztuk 27
. pyton siatkowy (python reticulatus) sztuk 1
. pyton tygrysi (python molurus) sztuk 1
. pyton ziemny (calabaria reinhardtii) sztuk 1
. wąż strzelec (eryx johnii) sztuk 1

za co grozi im kara pozbawienia wolności do roku, ograniczenie wolności, grzywna, nawiązka do 2500 zł na cele związane z ochroną zwierząt oraz opłacenie podróży zwierząt z powrotem do domu.
Czytając akta dowie-działem się również innych ciekawych rzeczy. Na przykład że w zoo z powodu choroby zmarły dwa legwany zielone, po czym ich ciała zostały skradzione z zamrażarki a na ich miejsce zostały podłożone ciała innych legwanów zielonych niewiadomego pochodzenia! Jak w horrorze! Tego zbrodniczego czynu dokonał niejaki Mariusz B., pracownik zoo, zwolniony w trybie dyscyplinarnym.
Ponieważ kończy się już ustawowy czas na prowadzenie dochodzenia, sprawa zapewne trafi niebawem do sądu. Będę tam działał jako oskarżyciel posiłkowy, więc zdam oczywiście obfitą relację czytelnikom "biuletynu" z moich potyczek z Temidą.
Wszystkich chętnych do włączenia się w nasze działania prowadzone w ramach kampanii "Egzotyczni więźniowie" proszę o kontakt (tel. 0602 824334), zwłaszcza cieszyłbym się ze zgłoszeń osób ze Świętochłowic, Bielska-Białej, Warszawy i Chorzowa.
Informacje o naszej kampanii są również dostępne
w Internecie pod adresem http://www.most.org.pl/zrodla/kampanie/cites.htm
Xpert