różności

Poniższe fragmenty pochodzą z cudownej książki o tym jak zabijamy Ziemię i siebie samych- "Ishmael" Daniela Quinn'a. Arthur Koestler, w eseju w którym zastanawia się czy istota ludzka pójdzie ta samą droga co dinozaury, sformułował to co sam nazwał modlitwą dinozaurów. Brzmi ona tak: "Panie, trochę więcej czasu". Ishmael o nic nas nie prosi, on pokazuje. "Nikt nie ocali świata ponieważ nikt, do diabła, nie dał nikomu praw do tego, to jest jakieś głupie, babskie gadanie. Znajdź robotę, zarób trochę forsy, haruj aż do sześćdziesiątki, potem przeprowadź się na Florydę i wynocha z tego świata". (...) "Nie zobaczysz świata zanim nie odkryjesz krat w swojej klatce, w której jesteś uwięziony"
"- Świat nie zamierza przetrwać dłużej niż trwa ludzkie zniewolenie. Czy to wymaga wyjaśnienia?
- Nie. Przynajmniej nie dla mnie.
- Myślę, że jest wielu pośród was ludzi, którzy byliby zadowoleni z uwolnienia świata od zniewolenia.
- Zgadzam się.
- Co więc powstrzymuje ich od uczynienia tego?
- Nie wiem.
- Oto co powstrzymuje ich: Po prostu są oni niezdolni do odnalezienia krat w swojej klatce. - Tak - powiedziałem. - Rozumiem . Więc: Co powinniśmy zrobić dalej?
Ishmael uśmiechnął się ponownie. - Odkąd opowiedziałem ci historię o tym jak się TU znalazłem ty powinieneś zrobić to samo.
- Co masz na myśli?
- Opowiedzieć mi historię jak ty znalazłeś się Tutaj (...)
- Wszyscy w twojej kulturze wiedzą, że szczytem stworzenia był człowiek. Był on punktem kulminacyjnym całego kosmicznego dramatu tworzenia.
- Tak.
- Kiedy człowiek w końcu się pojawił, proces tworzenia skończył się, bo ostateczny cel został osiągnięty. Niczego już nie brakowało w procesie tworzenia.
- To wydaje się być truizmem.
- Ale to nie jest takie niepodważalne. Religie twojej kultury nie mówią wiele o tym. Człowiek jest końcowym etapem tworzenia. Człowiek jest istotą dla której wszystko inne zostało stworzone: ten świat, ten system słoneczny, ta galaktyka, ten kosmos.
- Prawda.
- Każdy z twojej kultury jest przekonany, że świat nie został stworzony dla meduz, łosi czy dla iguan lub goryli.
- Oczywiście.
Ishmael obrzucił mnie sardonicznym okiem. - I czy to nie jest jakaś mitologia? (...) Czy uważasz, że cały proces kosmicznego tworzenia, który skończył się trzy miliony lat temu, właśnie tutaj na tej małej planecie zrobił to tylko dlatego, by mógł się pojawić człowiek?"
Przygotowała M.A.G.