zaproszenia

Wędrówki po bioregionie
27-28 marca nad rzekę Wartę i Zalew Jeziorsko
10-11 kwietnia nad rzekę Pilicę i Zalew Sulejowski
24-25 kwietnia do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich
8-9 maja do Przedborskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Piskorzeniec
14-24 czerwca obóz leśny koło Komańczy w Bieszczadach
Każdy z tych wyjazdów ma na celu poznanie szczególnych cech naszego bioregionu (np. ostoja ptaków nad Wartą, torfowisko, las bukowy czy naturalna rzeka), a także poznanie zasad jakie rządzą przyrodą. Ponieważ naszym głównym celem jest ochrona terenów naturalnych i takich, gdzie przyroda sama sobie radzi, będziemy starali się rozpoznać ewentualne zagrożenia dla tych obszarów (np. budowa autostrady w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, zręby zupełne w Sulejowskim Parku Krajobrazowym, inwestycje turystyczne w rezerwacie "Piskorzeniec") i wspierać wysiłki na rzecz ich ratowania. Każdy kto chciałby wziąć udział w takim wyjeździe niech już dziś zaopatrzy się w ciepły śpiwór, płachtę biwakową, mocne buty i skontaktuje się z Ptaśkiem lub Konradem.
Podsumowaniem tych wyjazdów będzie tygodniowy obóz w Bieszczadach organizowany wspólnie ze słowacką grupą "VLK" i bielską "Pracownią na rzecz Wszystkich Istot". Będą to warsztaty leśne, na których kierunkiem doświadczonych osób (przyrodników, działaczy ekologicznych) można się zapoznać z zasadami, jakimi rządzi się przyroda. Będzie to namacalne doświadczenie kontaktu z roślinami, zwierzętami oraz żywiołami, jakie zamieszkują lasy bieszczadzkie. 21 czerwca w czasie przesilenia letniego przewidziany jest w schronisku w Komańczy rytuał powitania najdłuższego dnia roku. Zapraszamy.
Ptasiek


Gdy Sokrates ma 5 lat

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w tym cyklu. Będzie się ono składać z dwóch części. Pierwsza poświęcona będzie czytaniu fragmentów z książki Teresy Kłys-Wojtasińskiej "Gdy Sokrates ma 5 lat". Jest to książka, przy której można się nieźle uśmiać, a przy okazji dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Są to rozmowy przedszkolaków na poważne tematy. Pierwszy rozdział jaki przeczytam to "Radość tworzenia". Oto kilka zdań na zachętę: " Czy Chopin był twórcą? - Nie . Bo to był taki pan z pomnika, a nie twórca. A żeby być twórcą, to trzeba zrobić pomnika, a nie być na pomniku." I drugi fragmencik: "A co to jest dzieło? - To jest taka duża książka co stoi na półce. - A cienka książka? - Nie, bo cienka jest do czytania."
Druga zaś część spotkania ma już troszkę poważniej, choć niekoniecznie, rozwinąć temat. Tym razem chciałybyśmy pogadać o tym czym jest sztuka i kto to taki - artysta. Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę podyskutować albo chociaż posłuchać, a przy okazji trochę lepiej się nawzajem poznać. Zapraszamy też łakomczuchów, aby Was zwabić - zrobimy ciasteczka. Hmmm, pychota. Pierwsze spotkanie we wtorek, 23 marca o godz. 16.00 Prowadzenie Monika i Gosia. Następne spotkanie za około miesiąc. O kolejnych terminach będziemy informować w "biuletynie" i na tablicy ogłoszeń. Zapraszamy
Gosia


Dzień Wierzby
Jeżeli lubisz Drzewa, lubisz Ziemię i lubisz sadzić Drzewa to zapraszam Cię na Dzień Sadzenia Wierzby. Będziemy je sadzić z gałązek, które po wcześniejszym namoczeniu puszczą korzonki. Bardzo proszę aby jak najwięcej osób przyniosło tak przygotowane gałązki, gdyż nie wiem ile uda mi się ich zdobyć. Ponadto każdy powinien przynieść przedmiot, którym będzie robił dziurę w ziemi, aby wsunąć gałązkę. Potrzebny jest też duży kawał czerwonego płótna do oznakowania Drzewek, tak aby były lepiej widoczne dla kierowców. Jeśli masz akurat niepotrzebna tkaninę to przynieś. Do tej pory chęć udziału zgłosili: Beata, Ptasiek, Agata, Agnieszka, Gosia, Grzegorz i Marek. Spotykamy się 3 kwietnia (bardzo mi przykro, że akurat przed świętami, ale nie było innego terminu) na krańcówce 59 (Radogoszcz Wschód) o godz. 11.00. Dzięki i do zobaczenia
Konrad