manifest

Xperta propozycja manifestu
(z lekka prowokująca)
1. Świat w chwili dzisiejszej dąży ku zagładzie. Musimy ją powstrzymać poprzez nasze wielostronne działania wymierzone przeciwko nadchodzącemu upadkowi.
2. Wiele jest niesprawiedliwości. Należy sprzeciwiać się jej i swoje czyny podporządkowywać walce o sprawiedliwość, która jest dobrem nadrzędnym.
3. Na świecie cierpią ludzie i zwierzęta. Połóżmy kres ich cierpieniom!
4. Przyroda naszej planety jest bestialsko niszczona. Mamy obowiązek walczyć o jej zachowanie.
5. Rozprzężenie moralne młodego pokolenia jest jednym z istotnych czynników wpływających na eskalację przemocy w naszym otoczeniu.
6. Obecny system polityczny sprzyja korupcji i nie pozwala na demokratyczną reprezentację społeczeństwa na wszystkich szczeblach władzy. Nowa sytuacja będzie zupełnie inna.
7. Brak szacunku dla samych siebie jest przyczyną wielu negatywnych zachowań społecznych.
8. Przeludnienie jest istotnym problemem dzisiejszego świata, który wymaga szybkiego rozwiązania.
A teraz pytanie za 100 punktów - CO Z TEGO WYNIKA??? (odpowiedzi można nadsyłać przed terminem kolejnego wydania "biuletynu" - nagród nie przewidziano.)
"Czy nie uważacie, że po przyjęciu tych zasad będzie jaśniejsza (dla ludzi z zewnątrz i ewentualnych nowych członków) sytuacja: o co nam chodzi i dokąd zmierzamy..." - to cytat z Górala ("Odpowiedź Rafała Górskiego na list otwarty" w "biuletyn" nr 5)
Nie uważacie? A z którym z tych ośmiu punktów się NIE ZGADZACIE? (ja zgadzam się ze wszystkimi, bo sam je pisałem).
Wciąż chcecie Manifestu??? To miłej pracy. Po jej zakończeniu poinformujcie mnie lub moich prawnych spadkobierców o efektach.

Xpert


i zostaliśmy bez manifestu
No i mamy to za sobą. 26 kwietnia odbyło się spotkanie programowe "Źródeł". Spotkaliśmy się w niedzielny poranek w Zielonej Szkole w Łagiewnikach. Była piękna pogoda, więc przy okazji opaliliśmy się trochę. Jedyny minus tego spotkania to to, że niewielu Źródlan było zainteresowanych tym, czym będziemy zajmować się przez najbliższe dwa lata oraz tym naszym sławetnym manifestem.
Spotkanie zaczęło się trochę później niż planowaliśmy, ale za to chłopaki mieli okazję pobawić się na huśtawkach. A już na wstępie Ptasiek uparł się, żeby zrobić nam chory psychotest, na temat tego, czy nadajemy się na pracowników Ministerstwa Ochrony Środowiska (patrz Dzikie Życie). Jednak okazało się, że "niestety" raczej możemy darować sobie marzenia o stanowisku w Warszawie. Natomiast mogliśmy wreszcie zacząć dyskusję na temat programu "Źródeł". Trwała ona bardzo długo, więc przedstawię Wam tylko końcowe ustalenia.
Od 26 kwietnia "Źródła" prowadzą oficjalnie dwie kampanie. Pierwsza za którą odpowiedzialny jest Xpert dotyczy wędkarstwa i łowiectwa, przy czym najpierw nacisk położony będzie głównie na wędkarstwo (czytaj obok: "krwawe sporty"). Druga oficjalna kampania "Źródeł" to ta, dotycząca utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego (celem pobocznym jest doprowadzenie do tego, by już nigdy nie odbyły się pokazy sztucznych ogni i laserów w Olsztynie pod Częstochową, czytaj też "obóz - Jurajski Park Narodowy").
Poza tymi dwoma kampaniami pod tym samym adresem prowadzone są dwie inne kampanie. Kapania antyautostradowa w Łodzi firmowana jest przez Towarzystwo Ekologiczne "W obronie Ziemi!". "Źródła" nie prowadzą obecnie żadnej kampanii transportowej, nasze działania ograniczają się tylko do popierania działań innych zaprzyjaźnionych organizacji (patrz "Infostrada"). Pod tym samym adresem prowadzona jest niezależna od "Źródeł" kampania "Grupy na Rzecz Życia Bez Uzależnień" zmierzająca do ograniczenia reklamy wyrobów tytoniowych.
Pacyfistyczna Komenda Uzupełnień jest także grupą odrębną od "Źródeł", ale podobnie jak dwie poprzednie urzęduje pod tym samym adresem.
"Źródła" prowadzą także dwa duże projekty tj. Zielony telefon, który dopiero się rozkręca oraz ogromny projekt edukacyjny w ramach ośrodka kuratoryjnego (w skład którego wchodzą m.in. Etniczny Klub Muzyki i Ruchu, Hatha Joga, grupa gimnastyczna, grupa teatralna, mieszczą się tu wszystkie wystawy, spotkania i oczywiście liczne warsztaty i szkolenia).
Inna ważna rzecz to nasze wydawnictwa "Psubraty" i "biuletyn".
Oczywiście poza tym o czym tu napisałam w "Źródłach" dzieje się jeszcze wiele innych działań, ale są to działania poboczne .
Ustalanie tych przewodnich tematów działań trwało tak długo, że na rozmowę o manifeście zostało niecałe piętnaście minut (które trochę się i tak rozciągnęły w czasie). W ciągu tak krótkiego czasu, który nam pozostał, bardzo szybko, lecz wcale niełatwo doszliśmy do tego, że jednak tego manifestu nie napiszemy. Kiedy już wracaliśmy z Krzyśkiem do domów to uzmysłowiliśmy sobie, że właśnie tego oczekiwaliśmy po tym spotkaniu (tj. że nie powstanie żaden manifest). Jednak osoby, które chciały by manifest powstał mówiły, że jeszcze widocznie do niego nie dorośliśmy. Czy to oznacza, że za mało jeszcze przeżyłam? Można też na to spojrzeć od drugiej strony, że już (!) go nie potrzebuję by skutecznie porozumiewać się z innymi i działać.
Jeszcze jedna uwaga na zakończenie. Musimy uważniej nawzajem się słuchać. I nauczyć się jaśniej mówić. W niedzielę można było zaobserwować jak potrafimy się porozumiewać, powtarzamy to samo różnymi słowami, marnujemy czas i energię. To uwaga do nas wszystkich.
Gosia