zaproszenia

Lokalna Agenda 21
18 marca (środa) o godzinie 14.00 w Źródłach odbędzie się spotkanie łódzkich organizacji ekologicznych. Tematem jest "Polityka ekologiczna Łodzi czyli lokalna Agenda 21". Zapraszam zainteresowanych tematem. Spotkanie to ma na celu wypracowanie wspólnego stanowiska i być przygotowaniem do sympozjum "Polityka Ekologiczna Łodzi", które odbędzie się 23 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w Domu Technika, Pl. Komuny Paryskiej 5a, sala konferencyjna. Zapraszamy.

Rozmowy u Źródeł
To cykl wtorkowych spotkań w Źródłach (nie w każdy wtorek). Pierwsze spotkanie: ekologia-wegetarianizm nosi tytuł "Wegetarianizm - dieta i nowa jakość życia". Wśród gości będzie Bożena Cyran - konsultant z zakresu dieto-terapii prezes Łódzkiego Towarzystwa Makrobiotycznego oraz Stefan Poprawa - kierownik Pracowni Kultury Ekologicznej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, makrobiotyk. Spotkanie to będzie miało miejsce 17 marca o godz.16.00
Drugie spotkanie z tej serii będzie 31 marca o godz. 16.00. Ekologia - religia "Wielkanoc-ofiara z krwi i ciała czy wskazanie kierunku dla odrodzenia życia?" -spotkanie z Arturem Larsońem, mistykiem, wykładowcą technik medytacyjnych i ekologii umysłu. Uczy postrzegania i szanowania uniwersalnych zasad natury i życia w maksymalnej zgodzie z nimi; muzyk elektronik - twórca i wykonawca muzyki medytacyjno-ilustracyjnej, skłaniającej do głębokiego wglądu w siebie.
Trzecie spotkanie odbędzie się 7 kwietnia o godz. 16.00. Będzie to spotkanie z prof. Tadeuszem Markowskim, kierownikiem katedry zarządzania Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Spotkanie zatytułowane jest "Rola organizacji ekologicznych w zarządzaniu miastem". Zapraszamy.

Etniczny Klub Muzyki i Ruchu

Co drugi tydzień na spotkania klubu zaprasza Czuba. Grupa zajmuje się wspólnym muzykowaniem przede wszystkim na bębnach, wyrażaniem się poprzez glos i taniec. Formy te traktowane są jako jedne z podstawowych elementów odnajdywania związków z naturą i harmonii z samym sobą oraz otaczający światem. Spotkania odbywają się w środy o godzinie 17.00, najbliższe będą miały miejsce: 18 marca, 1, 15 i 23 kwietnia.

Warsztaty o uzależnieniach
Monika Gorzelańska wraz z Małgorzatą Świderek, Bogna Stawicką ( autorką projektu) i Joanną Matusiak od 6.04. do 6. 06 prowadzą zajęcia dla przedstawicieli łódzkich szkół średnich propagujące życie bez jakichkolwiek uzależnień. Efektem tych warsztatów ma być promocja zdrowego stylu życia, wskazanie na pułapki sięgania po używki, przygotowanie akcji, działań które uczestnicy warsztatów przeprowadzą na terenie swojej macierzystej szkoły dla swoich rówieśników. Zgłaszanie szkół chcących wziąć udział w programie ciągle jest aktualne.
M.A.G.


Gimnastyka

Kochani(ne)! Zapraszam Was na zajęcia gimnastyki z elementami tańca współczesnego, ćwiczeniami wzmacniającymi i oddechowymi. Będziemy spotykać się systematycznie w piątki w godz. 17.00-18.30 (być może nawet dwa razy w tygodniu-drugi termin do ustalenia). Zabierzcie zasiedziałe ciała, weźcie niekrępujące ciuchy i przyjdźcie przypomnieć sobie własne mięśnie i kości tłoczące energię.
Dominika


Dzień Wierzby

W ostatnią sobotę marca co roku odbywa się Dzień Wierzby. Dzień ten obchodzi się przez sadzenie małych Wierzb. Dawniej Wierzby można było spotkać bardzo często, zwłaszcza na wsiach. Widać je było na miedzach, a nawet w środku pola. Ich szerokie konary dawały doskonałe schronienie ptakom. Dziś niestety jest to coraz rzadszy widok, a główną tego przyczyną jest mechanizacja rolnictwa. Proponuję abyśmy zasadzili Wierzbę gdzie tylko się da. My zorganizujemy 29 marca (niedziela) sadzenie dla tych, którzy sami przy sadzeniu, za bardzo by się nudzili.
Przepis na Wierzbę. Odcina się około pół metrowe witki i wkłada do wody. Kiedy puszcza korzonki wsuwa się je w Ziemię (nie wkopuje), po jakimś czasie jest już dorosłe drzewo. Przygotujcie sadzonki wcześniej. Życzę wszystkim powodzenia.
Mikołaj


Rytuały

26 lutego była modlitwa dla Ziemi z okazji Nowiu, Była całkiem udana, ale mogłaby być lepsza. Obiecuję wszystkim, że będę starał się robić je coraz lepiej.
21 marca odbędzie się wielki rytuał z okazji Równonocy Wiosennej, połączony z pracą na rzecz lasu. Miejsce zbiórki Plac Dąbrowskiego przy przystanku ,51' o godz.10.00. Uwaga! Noc z 20 na 21 marca chcemy spędzić w lesie.
28 marca będzie modlitwa do Ziemi z okazji Nowiu. Jest to również 19 rocznica katastrofy nuklearnej w Thera Mile Island, i właśnie temu wydarzeniu modlitwa będzie poświęcona. Proszę o odpowiednie refleksje. Miejsce-Zielona Szkoła (ul. Wycieczkowa 75)
Uwaga! Jestem zmuszony prosić abyście przynosili po 1 zł na rytuały odbywające się w Zielonej Szkole, ponieważ muszę płacić za miejsce z własnej sakiewki, a nie chcę zbankrutować.
Mikołaj


Dzień Walki z Rasizmem
21 marca jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem. Z tej okazji Centrum Inicjatywy Lokalnej organizuje manifestację. Zbiórka o godzinie 17.00 na placu przed Centralem II (róg Mickiewicz i Piotrkowskiej). Po manifestacji planowany jest koncert SKA+punk w Pubie Vay'o (Piotrkowska 138/140). Dochód z koncertu przeznaczony będzie na działalność antyrasistowską.

Pożywienie bez przerażenia
Przypominamy o spotkaniu wegetariańskim oraz projekcji filmu "Pożywienie bez przerażenia". Zapraszamy wszystkich, którzy chcą porozmawiać o swoich doświadczeniach, o trudnościach i przyjemnościach wegetariańskiego życia. Zapraszamy też wszystkich tych , którzy są ciekawi trochę innego trybu życia. Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz.18.00

Wycieczki rowerowe Źródeł
28 marca rezerwat "Molenda" w Tuszynie
18 kwietnia rezerwat bukowy "Wiączeń" k\Nowosolnej
1-3 maja Kolumna nad rzeką Grabią
16-17 maja Grotniki i rez. "Grądy nad Moszczenicą"
30-31 maja Gałkówek, Rokiciny
11-14 czerwca Dąbrówka nad Pilicą
Pierwsza wycieczka rozpoczyna się zbiórką na pętli tramwajowej na Retkini o godz, 10.00. Weźcie ze sobą trochę jedzenia, dobry nastrój i rower. Powrót planowany ok. godz.17.00 Jak będzie padać to nie jedziemy