różności

Dlaczego powtórki?
Po pierwsze dlatego, że pewne rzeczy są aktualne przez cały czas i trzeba o nich przypominać, a po drugie o różnych wydarzeniach, które będą odbywać się dopiero teraz, pisałam już wcześniej. to dlatego.
G.


Prasówka
Dominika zbiera wycinki prasowe dotyczące wszystkich zagadnień, którymi zajmują się Źródlanie (ekologia, militaryzm, prawa człowieka- wydarzenia z Polski i ze świata). W biurze na drugiej półce stoi specjalna przegródka na te wycinki lub ich ksero (jeśli nie chcecie się rozstawać ze swoimi zbiorami). Pamiętajcie, że zawsze trzeba je dokładnie opisywać tj. musi być tytuł gazety i data wydania, inaczej nie można ich nigdzie wykorzystywać, cytować.

Psubraty

W poprzednim "biuletynie pisałam, że już w marcu będą nowe "Psubraty". Na razie jeszcze ich nie ma ale Krzysiek powiedział, że na pewno do końca miesiąca się ukażą. Już zaczęli z Asią je składać, więc niebawem będziemy mogli przeczytać już siódmy numer pisma. A w nim między innymi o wegetarianizmie, o ZOO, o szczurach, o Gandhim, opowiadanie o psie, relacja z wigilii dla zwierząt, etyka, ekologia w Rosji, wojsko i wojny i wiele innych rzeczy. I znów nasi ulubieni autorzy. "Psubraty" można zamawiać pocztą - piszcie na adres Źródeł. Możecie także czytać "Psubraty" w internacie: http://ikar.t17.ds.pwr.wroc.pl/~pga/psubraty/
Zapraszam do czytania.

Kalendarz

Tworzę kalendarz ważnych dat, dlatego proszę was o to byście zostawiali informacje o takich datach w mojej lub biuletynowej przegródce. Są one potrzebne m.in. do grafiku w "biuletynie", a przede wszystkim po to byśmy mogli jakoś upamiętnić te daty, wykorzystać do akcji itp.
Gosia


Terapia transpersonalna
Ośrodek Źródła zaprasza na spotkanie z Beatrix Pfeiderer - terapeutką, antropologiem, nauczycielką akademicką z Niemiec. Mieszka i tańczy z delfinami pod wulkanem na Hawajach. Opracowała nową metodę uzdrawiania "Quantum Release Work" Przyjeżdża do Polski na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Transpersonalnego i Holistycznego Ośrodka Treningowego. 28 kwietnia poprowadzi ona wykład pt.: "Głęboka ekologia. Ziemia, ciało, jaźń". Dokładniejsze informacje w Źródłach i następnym numerach "biuletynu".

IKEA
W łódzkich gazetach pojawiły się w ostatnich dniach artykuły o planowanej budowie kompleksu handlowego. Oprócz sklepu meblowego mają tam być także obiekty sportowe, multikino oraz parking na kilka tysięcy samochodów. "Od zeszłego roku firma skupowała od osób prywatnych tereny przy ul. Chocianowickiej i Pabianickiej. W planie zagospodarowania przestrzennego Łodzi ten obszar ma funkcje rolniczą. Oznacza to, że nie można na nim budować domów, sklepów, zakładów usługowych, stacji benzynowych, parkingów itp.(...) Tymczasem inwestor kupił ziemie i rozpoczął starania o zmianę funkcji fragmentu planu na handlowo-usługową. Zarząd miasta wydał ostatnio pozytywną opinię. -To jest teren zaniedbany, nie skanalizowany, bez sieci drogowej. Jak powstanie IKEA, podniesie się poziom cywilizacji tego obszaru-mówi Paweł Pawlak, członek Zarządu Miasta.(...) Przez obecne tereny rolnicze przebiega korytarz napowietrzający całe miasto. Biegnie wzdłuż rzeki Ner ." (Gazeta Wyborcza "IKEA w dolinie" 13.03.98) Anonimowy architekt wypowiada się na łamach Dziennika Łódzkiego ("Kupczenie prawem?" 14,15.03.98) "W wypadku Centrum Handlowego IKEA jest to (uchwala Rady Miejskiej o zmianach w planie zagospodarowania) naruszenie pryncypiów. Zwłaszcza, że nie mówimy o sklepie meblowym, tylko o centrum handlowym o podobnej wielkości do tego w Jankach pod Warszawą. O parkingu na 3000 samochodów. Zlokalizowanie takiej liczby aut w tzw. korytarzu napowietrzającym, to jakby wstawienie komina, z którego dym tłoczony byłby w kierunku miasta. Zaś niska zabudowa, o której się mówi, to obiekty mające od 10 do 12 metrów wysokości, czyli takie, jak 3-pietrowy blok mieszkalny." I co wy na to moi drodzy ekolodzy?
G.Rozmowy z ciszą...

Szepty
Codzienność: dom, szkoła, telewizor, kościół, gazeta, reklama, ulica. Wszyscy CI coś mówią, podpowiadają, sprzedają swoje jedynie słuszne prawdy: tak być powinno a tak nie, ten jest zły a ten dobry, to jest piękne a to brzydkie, słuchaj mnie a nie jego...
Nasłuchiwanie
Podświadomie szukasz szeptów - dobrych guru, którzy wskażą CI "TWOJĄ" ścieżkę życia. Dadzą receptę na dziś, na jutro, na rok, na zawsze. Myślenie samodzielne - nie wiesz co to takiego. Nie potrafisz dokonywać własnych ocen. Boisz się wyrażania własnych poglądów. Gdzieś w tle TWOJEGO życia zawsze są szepty, bo tak jest po prostu wygodnie, łatwo i przyjemnie.
Cisza
Przestrzeń: zieleń lasu..., szum drzew..., spokój bociana..., głos wiatru..., błękit nieba... Cisza nie narzucająca własnych wizji. Nie dająca swoich "uniwersalnych" rozwiązań. Nie mówiąca jak masz żyć, ale dająca CI o wiele więcej niż mógłbyś się spodziewać.
Myślenie
Cisza jest odkrywcza. Pozwoli CI odnaleźć własne ja, własną wartość. Pomoże CI uwierzyć we własne siły. Dzięki niej zaczniesz myśleć samodzielnie, wolny (?) od otaczających szeptów. Jeśli chcesz odnaleźć SWOJE odpowiedzi na pytania SWOJEGO życia szukaj ich w rozmowach z ciszą. Przynajmniej spróbuj... "Mektub"
spisał: rafał górski